Sociologie se specializací: Studia současných společností (nově od září 2019)

Sociologie se specializací: Studia současných společností

Garant: doc. Jakub Grygar, Ph.D.

Specializace představuje zcela nový studijní program. V průběhu studia budou studenti obeznámeni s aktuálními teoretickými přístupy k pochopení dynamické a komplexní povahy současného světa. Studium jim pomůže v orientaci v současných společnostech, v nichž hrají důležitou roli média, digitální technologie a politika. Studia současných společností věnují pozornost sociálním nerovnostem, stejně tak jako aktuálním fenoménům migrace a spotřeby. Poznávání současného světa přitom neznamená jen poznávání lokální a národní reality, ale i poznávání reality evropské a globální.

Studenti musí absolvovat kurzy bakalářského studijního programu Sociologie a specializace Studia současných společností

Povinné kurzy specializace Studia současných společností

• Média a společnost
  • Aktuální otázky migrací
  • Sociální stratifikace a nerovnosti
  • Úvod do politické sociologie
  • Společnost spotřeby
  • Gender a společnost
  • Digital Sociology
  • Economic Sociology and European Capitalism
  • Praktika z kvantitativního výzkumu I a II

Povinné kurzy studijního programu Sociologie

• Úvod do sociologického myšlení
  • Dějiny sociologie I
  • Dějiny sociologie II
  • Současná sociologie
  • Oborová sociologie
  • Úvod do empirického výzkumu pro sociology
  • Základy logiky a matematiky
  • Úvod do statistiky
  • Analýza dat v SPSS
  • Kvalitativní metodologie
  • Kvantitativní metodologie
  • Praktika z kvalitativního výzkumu
  • Úvod do ekonomie
  • Úvod do politologie
  • Angličtina pro sociology II

Uplatnění absolventů

Absolventi mohou pokračovat v některém z magisterských oborů na Fakultě sociálních věd UK i jinde. Jsou schopni provádět analýzy sociálních problémů a jevů s přihlédnutím k historii a současným vývojovým trendům moderních společností. Mají přehled o nejvýznamnějších teoriích v oblasti sociologie a sociální antropologie a rozumí jejich významu pro interpretaci procesů sociální praxe. Dokáží vybrat a aplikovat vhodnou teorii, s přihlédnutím k etice výzkumu navrhnout a realizovat odpovídající výzkumný projekt (design), interpretovat data a navrhovat řešení aktuálních sociálních problémů. Jsou připraveni pro výzkumnou činnost v národním, evropském a globálním kontextu. Najdou uplatnění v základním a aplikovaném výzkumu, a to v akademické sféře, státní správě, nevládních organizacích, ale i ve sférách politiky, obchodu a zahraničních vztahů.

Studium v zahraničí

Studenti mají možnost během studia studovat jeden až dva semestry v zahraničí. Fakulta částečně hradí náklady spojené s výjezdem a pobytem na zahraniční univerzitě. Seznam partnerských univerzit.

STÁTNÍ ZKOUŠKA

Nové SZZ a obhajoby v bakalářském studiu pro SCO_SA a SCO_SSS; pilotní režim pro SOSP

(přístup k dokumentu je možný pouze přes fakultní emailový účet)

Studijní plán ke stažení