Sociologie se specializací: Studia současných společností (nově od září 2019)

Sociologie se specializací: Studia současných společností

Garant: doc. Jakub Grygar, Ph.D.

Specializace představuje zcela nový studijní program. V průběhu studia budou studenti obeznámeni s aktuálními teoretickými přístupy k pochopení dynamické a komplexní povahy současného světa. Studium jim pomůže v orientaci v současných společnostech, v nichž hrají důležitou roli média, digitální technologie a politika. Studia současných společností věnují pozornost sociálním nerovnostem, stejně tak jako aktuálním fenoménům migrace a spotřeby. Poznávání současného světa přitom neznamená jen poznávání lokální a národní reality, ale i poznávání reality evropské a globální.

Absolventi mohou pokračovat v některém z magisterských oborů na Fakultě sociálních věd UK i jinde. Jsou schopni provádět analýzy sociálních problémů a jevů s přihlédnutím k historii a současným vývojovým trendům moderních společností. Mají přehled o nejvýznamnějších teoriích v oblasti sociologie a sociální antropologie a rozumí jejich významu pro interpretaci procesů sociální praxe. Dokáží vybrat a aplikovat vhodnou teorii, s přihlédnutím k etice výzkumu navrhnout a realizovat odpovídající výzkumný projekt (design), interpretovat data a navrhovat řešení aktuálních sociálních problémů. Jsou připraveni pro výzkumnou činnost v národním, evropském a globálním kontextu. Najdou uplatnění v základním a aplikovaném výzkumu, a to v akademické sféře, státní správě, nevládních organizacích, ale i ve sférách politiky, obchodu a zahraničních vztahů.

Studium v zahraničí

Studenti mají možnost během studia studovat jeden až dva semestry v zahraničí. Fakulta částečně hradí náklady spojené s výjezdem a pobytem na zahraniční univerzitě. Seznam partnerských univerzit.

Garant

Celkové studijní povinnosti

Seznam studijních povinností je uveden v Karolince FSV UK.

Studijní plán bakalářského studia SOCSS naleznete zde

PŘEHLED VYUČOVANÝCH KURZŮ

Seznam předmětů, jejichž výuku zajišťuje katedra sociologie, naleznete ve fakultním informačním systému.

VYUČUJÍCÍ NA ISS FSV UK

Seznam vyučujících ve fakultním informačním systému. Zde lze též nalézt konzultační hodiny a emaily vyučujících.

STÁTNÍ ZKOUŠKA

Nové SZZ a obhajoby v bakalářském studiu pro SCO_SA a SCO_SSS; pilotní režim pro SOSP

(přístup k dokumentu je možný pouze přes fakultní emailový účet)