Pohraničí tě nezničí: Pilotní projekt studentského výzkumu zkoumal odliv mladých z Domažlicka

Pohraničí tě nezničí: Pilotní projekt studentského výzkumu zkoumal odliv mladých z Domažlicka

Na Institutu sociologických studií FSV UK se věnujeme nejen velkým globálním otázkám, ale i výzvám, které se mohou na první pohled zdát ryze lokálními. Často se však ukazuje, že i zdánlivě okrajový problém má širší systémové souvislosti a zaslouží si odbornou pozornost. Jedním z takových případů je i Domažlicko – region, který sice nepatří mezi strukturálně nejvíce znevýhodněné, přesto každoročně přichází o desítky mladých talentovaných lidí.

Pod vedením Petra Witze, odborného asistenta ISS FSV UK, vznikl pilotní projekt s názvem „Pohraničí tě nezničí“, který byl součástí evropské iniciativy IMPETUS for citizen science!.

Ve spolupráci se studenty Gymnázia Jindřicha Šimona Baara v Domažlicích se výzkumný tým zaměřil na problematiku tzv. „odlivu mozků“. Pomocí kvantitativního šetření, kterého se zúčastnilo téměř 800 studentů a absolventů místních středních škol, bylo analyzováno, jak mladí lidé vnímají region a jaké mají plány do budoucna.

Klíčové závěry výzkumu:

  • Více než 70 % současných studentů souhlasí s tvrzením, že Domažlicko nabízí podmínky pro plnohodnotný život.

  • Přesto pouze 24 % absolventů uvažuje o profesním uplatnění v regionu.

  • Dalších 37 % tuto možnost sice nevylučuje, ale aktuálně zde žádné příležitosti nevidí.

  • 39 % respondentů plánuje odejít jinam.

Nejčastěji zmiňovanými překážkami byly nedostatek kariérních příležitostí a omezená dostupnost kvalitní zdravotní péče. Projekt však nezůstal pouze u popisu problému – ve spolupráci s místními studenty i stakeholdery byla formulována konkrétní doporučení, která mají potenciál přispět k udržitelnému rozvoji regionu. Jedním z návrhů je například využití brownfieldů v majetku města, včetně ikonické budovy bývalé továrny na tkanice.

Závěrečná zpráva byla předána politické reprezentaci Domažlicka a je veřejně dostupná ke stažení zde: Zpráva z výzkumu 

Projekt ukazuje, že propojení výzkumu, vzdělávání a místní angažovanosti může přinášet konkrétní data i návrhy řešení, která mají dopad. Model spolupráce studentů a výzkumníků, který byl v Domažlicích úspěšně vyzkoušen, plánujeme dále rozvíjet i v dalších regionech – například ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.