Vítáme Dr. Alessandra Testu jako nového odborného asistenta na ISS!

Testa

Vítáme Dr. Alessandra Testu jako nového odborného asistenta na ISS!

Alessandro Testa, který byl vyškolen v oboru historie, etnologie a religionistiky na univerzitách ve Florencii, Římě, Paříži a Messině, získal v roce 2013 doktorát v oboru sociální antropologie. Nyní se připojí mezi akademické pracovníky Katedry sociologie.

Vedl dlouhodobé intenzivní etnografické terénní práce v Itálii (2010–2011), České republice (2013-2014; 2020 probíhá) a Katalánsku (Španělsko) (2016-2020). V uplynulém desetiletí byl dlouhodobě přidružen k univerzitám v Tallinnu, Pardubicích, Vídni a Praze a byl také hostujícím vědcem v Německu, Slovinsku, na Slovensku a na Islandu.

Mezi jeho hlavní oblasti výzkumu patří antropologie a historie, zejména etnologie Evropy, kulturní historie, religionistika, folkloristika a studia kulturního dědictví. Jeho výzkumné zájmy zahrnují témata od náboženství a rituálu po mytologii, od populární kultury a národních forem religiozity po sociální konfigurace, od vytváření kulturního dědictví po budování identity a nacionalismu v Evropě, od teorií a metod v sociálních a historických vědách až po epistemologii. K těmto tématům bylo přistupováno multidisciplinárním způsobem a byla prozkoumána teoreticky a empiricky, a to buď komparativně (na evropské nebo globální úrovni), nebo se zvláštním důrazem na středovýchodní a středomořskou Evropu.

Mezi jeho výzkumné výstupy patří čtyři autorské knihy, čtyři redakční svazky, asi 60 recenzovaných článků v časopisech a kapitolách ve svazcích, několik desítek dalších textů (recenze, zprávy, nerecenzované články atd.) A více než 120 přednášek a konferenčních prezentací ve 20 zemích. Mnoho z jeho publikací lze nalézt zde.

Již mnoho let vyučuje kurzy historické antropologie, antropologie náboženství, antropologie kulturního dědictví a etnografických metod.

Poté, co úspěšně dokončil několik individuálních projektů pro prestižní výzkumné programy (Lise Meitner Postdoctoral Fellowship, Marie Curie / OPVVV), je v současné době (2021) hlavním řešitelem projektu ERC CZ „ReEnchEu – The Re-Enchantment of Central-Eastern Europe“, pro kterou řídí tým pěti vědců ze čtyř různých zemí.

Jeho dlouhé a významné mezinárodní zkušenosti ho přivedly k tomu, aby se stal polyglotem – umí psát a mluvit sedmi jazyky a má dobré porozumění nebo pasivní znalost dalšího půl tuctu.

Kromě svých (multidisciplinárních) odborných znalostí má velký zájem o filozofii, lingvistiku, kognitivní vědy a biologii, ale jeho pravými láskami zůstávají literatura, hudba a umění.

Přejeme hodně úspěchů!