Kniha "Statistická analýza sociálněvědních dat" získala Cenu Jaroslava Jirsy

Cena Jaroslava Jirsy

Kniha "Statistická analýza sociálněvědních dat" získala Cenu Jaroslava Jirsy

Předání ocenění proběhlo 17. prosince 2020 společně s udílením ocenění pro významné osobnosti Univerzity Karlovy. O celé akci se můžete dočíst zde

Autoři oceněné knihy: Ladislav Rabušic, Petr Soukup, Petr Mareš

Kniha Statistická analýza sociálněvědních dat (prostřednictvím) SPSS nabízí sociálním vědcům pomocnou ruku při zpracování dat z kvantitativních výzkumných šetření. Jde o první knihu tohoto druhu na českém trhu a její úspěch (patří mezi 20 nejprodávanějších titulů nakladatelství Masarykovy Univerzity) svědčí o její potřebnosti. Kniha začíná výkladem obecných základních postupů při zpracování kvantitativních dat ve formě popisné statistiky a končí pokročilejšími postupy z oblasti vícerozměrné statistiky, konkrétně logistickou regresní analýzou, faktorovou analýzou a seskupovací analýzou. Jejích 16 kapitol je rozprostřeno na úctyhodném rozsahu 573 stran. Kniha slouží nejen pro výuku bakalářských a magisterských kurzů na UK, MU, UPOL a dalších českých a slovenských univerzitách, ale využívají ji i praktičtí výzkumníci, jak a akademické, tak i v komerční sféře. Všechny analytické příklady uvedené v knize si může čtenář sám vyzkoušet na datech, která jsou volně k dispozici na webu ke knize. Většinou jde o reálná data z velkých sociologických šetření, tím je kniha užitečná i z hlediska substantivní disciplíny (zde zejména sociologie). Web ke knize nabízí i další doplňky, ve formě textů a zajímavých odkazů. Slovy docenta Řeháka, klasika české sociálněvědní statistiky, která jsouna zadní obálce knihy, kniha má 3P: je potřebná, praktická a přístupná. Kniha má i doprovodný web, jde o součást webu Institutu sociologických studií FSV UK: (https://iss.fsv.cuni.cz/analyza-dat-spss), správu tohoto webu má na starosti Petr Soukup.

Autorům srdečně gratulujeme!