S potěšením vítáme nové kolegy

KS

S potěšením vítáme nové kolegy

S blížícím se začátkem akademického roku došlo k několika změnám na Katedře sociologie.

Na katedru přichází na pozici odborné asistentky dr. Jaroslava Hasmanová Marhánková, která se odborně zabývá otázkami stárnutí, tělesnosti a genderu.

Na pozici odborného asistenta nastupuje i dr. Tomáš Dvořák, který se věnuje politické sociologii a metodologii empirického výzkumu.

Do důchodu odchází doc. Jadwiga Šanderová, která s katedrou bude nadále spolupracovat jako školitelka a konzultantka doktorských studentů.

JAROSLAVA HASMANOVÁ MARHÁNKOVÁ se ve své práci prostřednictvím kvalitativních metod zaměřuje především na otázky stárnutí, tělesnosti a genderu. Dlouhodobě se věnuje rovněž tématům z oblasti sociologie medicíny. Její předchozí vědecké projekty se mimo jiné soustředily na analýzu politik aktivního stárnutí, zkušenost prarodičovství či anti-vakcinační hnutí v České republice. Je autorkou knih „Aktivita jako projekt. Diskurz aktivního stárnutí a jeho odezvy v životech českých seniorů a seniorek“ (2013) a „Prarodičovství v současné české společnosti“ (2018). V současné době pracuje na projektu  Partnerské vztahy v pozdějším věku, který se zaměřuje na dopad různých partnerských historií a uspořádání na zkušenost stárnutí a koordinuje kvalitativní část mezinárodního projektu Ageing as Future v České republice.

TOMÁŠ DVOŘÁK vystudoval sociologii na Fakultě sociálních věd UK. Věnuje se politické sociologii a metodologii empirického výzkumu. Zaměřuje na výzkum přímé demokracie, proměnu politických hodnot, populismus a vývoj systému politických stran v České Republice a v zahraničí. V současné době pracuje na projektu (Dopady populismu na generaci mladých voličů), který se zaměřuje na politickou socializaci, tedy na formování politických postojů a hodnot mezi mladými Čechy.