Sociologie se specializací: Sociální antropologie

Specializace klade důraz na analýzu pozdně moderních západních společností a kultur, stejně tak jako na analýzu společností a kultur neevropských a nezápadních. V důsledku toho vysvětluje, co je variabilní a co je univerzální v jednotlivých společnostech a kulturách. Zvláštní pozornost je pak věnována dichotomii společnost – kultura. Obecně je velká pozornost věnována rozvoji antropologické perspektivy se zvláštním zřetelem k výzkumným technikám, badatelskému porozumění zkoumané („cizí“, „odlišné“) společnosti či kultuře a badatelské reflexi širších kontextů sociálně-vědního výzkumu.

Studenti musí kromě volitelných kurzů absolvovat následující povinné kurzy studijního programu Sociologie a specializace Sociální antropologie

Povinné kurzy specializace Sociální antropologie

• Úvod do sociální antropologie
  • Dějiny sociální antropologie
  • Současná sociální antropologie
  • Antropologie náboženství
  • Antropologický seminář
  • Antropologie ekonomických a politických systémů
  • Antropologie rodu a příbuzenství
  • Výzkumný seminář
  • Anthropology of East - Central Europe

Povinné kurzy studijního programu Sociologie

• Úvod do sociologického myšlení
  • Dějiny sociologie I
  • Dějiny sociologie II
  • Současná sociologie
  • Oborová sociologie
  • Úvod do empirického výzkumu pro sociology
  • Základy logiky a matematiky
  • Úvod do statistiky
  • Analýza dat v SPSS
  • Kvalitativní metodologie
  • Kvantitativní metodologie
  • Praktika z kvalitativního výzkumu
  • Úvod do ekonomie
  • Úvod do politologie
  • Angličtina pro sociology II

Přijímací zkoušky

O výběru uchazečů rozhodují výsledky Národních srovnávacích zkoušek (Scio) a to konkrétně výsledek testu obecných studijních předpokladů (OSP). Pokud uchazeč vykoná rovněž test z anglického jazyka (NZS Scio) resp. doloží jeho znalost na úrovni B2 podle Evropského referenčního jazykového rámce platným certifikátem (např. Cambridge ESOL FCE, ETS TOEFL (87), SJZ - základní, TELC English B2), výsledek z testu OSP se o navýší o počet bodů získaných v testu z AJ. Absolvování testu z anglického jazyka nebo doložení znalosti certifikátem tedy není podmínkou přijetí, ale zvyšuje šanci na přijetí. Přijati jsou uchazeči s nejvyšším dosaženým počtem bodů. Bodovou hranici pro přijetí určí děkan. Podrobné informace a přihláška v univerzitním informačním systému.

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří proběhne 16. ledna 2019 v 10:00 v učebně 1034 (aula) v budově Univerzity Karlovy v Jinonicích, Praha 5.

Uplatnění absolventů

Absolventi mohou pokračovat v některém z magisterských oborů na Fakultě sociálních věd UK i jinde. Jsou schopni provádět analýzy sociálních problémů a jevů s přihlédnutím k historii a současným vývojovým trendům moderních společností. Mají přehled o nejvýznamnějších teoriích v oblasti sociologie a sociální antropologie a rozumí jejich významu pro interpretaci procesů sociální praxe. Dokáží vybrat a aplikovat vhodnou teorii, s přihlédnutím k etice výzkumu navrhnout a realizovat odpovídající výzkumný projekt (design), interpretovat data a navrhovat řešení aktuálních sociálních problémů. Jsou připraveni pro výzkumnou činnost v národním, evropském a globálním kontextu. Najdou uplatnění v základním a aplikovaném výzkumu, a to v akademické sféře, státní správě, nevládních organizacích, ale i ve sférách politiky, obchodu a zahraničních vztahů.

Studium v zahraničí

Studenti mají možnost během studia studovat jeden až dva semestry v zahraničí. Fakulta částečně hradí náklady spojené s výjezdem a pobytem na zahraniční univerzitě. Seznam partnerských univerzit.