Sociologie se specializací: Sociální antropologie

Specializace klade důraz na analýzu pozdně moderních západních společností a kultur, stejně tak jako na analýzu společností a kultur neevropských a nezápadních. V důsledku toho vysvětluje, co je variabilní a co je univerzální v jednotlivých společnostech a kulturách. Zvláštní pozornost je pak věnována dichotomii společnost – kultura. Obecně je velká pozornost věnována rozvoji antropologické perspektivy se zvláštním zřetelem k výzkumným technikám, badatelskému porozumění zkoumané („cizí“, „odlišné“) společnosti či kultuře a badatelské reflexi širších kontextů sociálně-vědního výzkumu.

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ

O výběru uchazečů rozhodují výsledky Národních srovnávacích zkoušek (NZS) od Scio a to konkrétně výsledek testu Obecných studijních předpokladů (OSP)

Podrobnější informace k přijímacímu řízení najdete zde

Otázky ohledně přijímacího řízení směřujte na prijimacky@fsv.cuni.cz

Na otázky ohledně studia se můžete ptát studentů ve fakultní FB skupině.

UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ

Absolventi mohou pokračovat v některém z magisterských oborů na Fakultě sociálních věd UK i jinde. Jsou schopni provádět analýzy sociálních problémů a jevů s přihlédnutím k historii a současným vývojovým trendům moderních společností. Mají přehled o nejvýznamnějších teoriích v oblasti sociologie a sociální antropologie a rozumí jejich významu pro interpretaci procesů sociální praxe. Dokáží vybrat a aplikovat vhodnou teorii, s přihlédnutím k etice výzkumu navrhnout a realizovat odpovídající výzkumný projekt (design), interpretovat data a navrhovat řešení aktuálních sociálních problémů. Jsou připraveni pro výzkumnou činnost v národním, evropském a globálním kontextu. Najdou uplatnění v základním a aplikovaném výzkumu, a to v akademické sféře, státní správě, nevládních organizacích, ale i ve sférách politiky, obchodu a zahraničních vztahů.

STUDIUM V ZAHRANIČÍ

Studenti mají možnost během studia studovat jeden až dva semestry v zahraničí. Fakulta částečně hradí náklady spojené s výjezdem a pobytem na zahraniční univerzitě. Seznam partnerských univerzit.

Chcete se dozvědět více?

Více informací o samotném průběhu studia najdete v sekci STUDIUM